
Jakie mieszkanie na wynajem – umeblowane czy nieumeblowane? Plusy i minusy obu rozwiązań
2025-04-02
Jak urządzić mieszkanie na wynajem, żeby było funkcjonalne i estetyczne?
2025-04-16Rozwój osobisty nie musi kosztować fortuny. Nawet przy niewielkich funduszach nadal możesz się rozwijać – uczyć języków, zdobywać nowe umiejętności, robić profesjonalne kursy. Często całkowicie za darmo albo naprawdę niewielkim kosztem. Dowiedz się jak!
Webinary – czyli jak rozwijać się bez kosztów
Wiele firm, instytucji i ekspertów organizuje oraz udostępnia darmowe webinary i to praktycznie na każdy temat. Zarówno psychologii, jak i marketingu, social mediów, zdrowia czy finansów. Najprościej uzyskasz do nich dostęp, jeśli po prostu śledzisz osobę, która jest dla Ciebie autorytetem w danej dziedzinie, i jesteś na bieżąco z jej darmowymi materiałami. Wiele linków do webinarów znajdziesz też na Facebooku, LinkedIn czy platformie X.
YouTube i podcasty jako darmowe źródła wiedzy
To też kopalnia wiedzy w każdej dziedzinie. Od wykładów naukowych czy historycznych, przez kursy kodowania, po rozmowy z psychologami czy ekonomistami. Na YouTube możesz obejrzeć też całe serie TEDxTalks czy tutoriale, jak robić zdjęcia lub filmować. Niektóre bardziej zaawansowane wymagają jednorazowego wsparcia czy płatnej subskrypcji, podstawową wiedzę zdobędziesz jednak w wielu miejscach za darmo. Dużo dowiesz się też z podcastów edukacyjnych, które często za darmo są dostępne na Spotify czy Apple Podcasts.
Nauka języków obcych za darmo dzięki aplikacjom
Nauka języka obcego jeszcze nigdy nie była tak prosta. Teraz możesz korzystać za darmo z aplikacji, w których znajdziesz nie tylko tak popularne języki, jak angielski czy hiszpański, ale też np. arabski czy koreański. Przy intensywnej nauce korzystanie z aplikacji może być odpłatne, jednak nadal jest to niewielka kwota w porównaniu z kursami językowymi.
Najpopularniejsze aplikacje, które warto wypróbować to:
- Duolingo
- Babbel
- Busuu
- Rosetta Stone
Bezpłatne kursy z renomowanych uczelni
Istnieje też wiele aplikacji lub stron, dzięki którym możesz realizować za darmo całe kursy, przygotowane przez prestiżowe uczelnie. Na platformie edX, założonej przez Uniwersytet Harvarda i MIT, masz dostęp do tysięcy kursów online z najlepszych uczelni i instytucji na świecie. Jest ona darmowa, chyba że zależy Ci na certyfikacie ukończenia konkretnego kursu, wtedy musisz za niego zapłacić. Podobnie działają Coursera czy polska Navoica.
Wydarzenia networkingowe i meet-upy – szansa na nowe kontakty
To najlepszy sposób na spotykanie osób z branży, w której chcesz się rozwijać. Możesz spotkać się z osobami o podobnym doświadczeniu albo takimi, od których możesz się wiele nauczyć. Najczęściej informacje o meet-upach możesz znaleźć w grupach tematycznych, do których należysz na Facebooku czy X, albo wykorzystać opcję „wydarzenia w pobliżu”. Możesz też sprawdzić nadchodzące wydarzenia o interesującej Cię tematyce na stronach takich jak meetup.com.
Tanie abonamenty na ebooki
Jeśli czytasz dużo książek, w tym naukowych, możesz korzystać z darmowych opcji, np. bibliotek, albo zapłacić miesięczny abonament i mieć dostęp do tysięcy audiobooków i ebooków. Takie możliwości daje wiele stron, jak Empik Go, Audible czy Everand. Często możesz natrafić w nich na promocje, darmowe okresy próbne lub zniżki z „polecenia influencerów”.
Jak oszczędzać więcej na samorozwój?
Jak już pewnie widzisz, możesz się całkiem nieźle rozwijać niewielkim albo nawet zerowym kosztem. Jeśli chcesz jednak zrobić certyfikat czy kurs, który kosztuje, a nie masz na to funduszy, musisz spróbować na to oszczędzić. Aby to zrobić, notuj dokładnie wszystkie swoje wydatki. Zobaczysz w ten sposób, gdzie ucieka Ci najwięcej pieniędzy.
Automatycznie odkładaj też jakąś małą sumę co miesiąc na koncie. Zapisuj się też do newsletterów czy klubów członkowskich, aby zbierać punkty i płacić mniej za zakupy oraz mieć informacje o wszystkich zniżkach. Możesz też zaoszczędzić w mniej oczywistych obszarach, na przykład nie zamrażając kaucji przy wynajmie mieszkania. Jest to możliwe z usługą poręczenia kaucji najmu Bingo-Rent.
Zamiast wpłacać właścicielowi mieszkania określoną kwotę, Bingo-Rent poręcza kaucję za Ciebie. Ty płacisz tylko opłatę początkową i administracyjną oraz abonament w wysokości 12% kaucji. Możesz zapłacić go jednorazowo, za rok z góry, albo w miesięcznych ratach. Dzięki temu zyskujesz większą swobodę finansową, a zaoszczędzone w ten sposób środki możesz przeznaczyć na dalszy rozwój.