
Ile rzeczy to za dużo? Co powinno znaleźć się w mieszkaniu na wynajem długoterminowy
2025-02-28
Jak ułatwić sobie wynajem mieszkania, gdy mieszkasz za granicą?
2025-03-28Urządzanie pokoju dziecka może być niezwykle przyjemnym i bezstresowym doświadczeniem. Sprawdź, jak stworzyć bezpieczny, funkcjonalny i ładny pokój dziecięcy, bez wydawania na to fortuny.
Meble modułowe i wielofunkcyjne – oszczędność miejsca i pieniędzy
Najlepszym sposobem na oszczędność jest umieszczenie w pokoju dziecka wielofunkcyjnych mebli: łóżka, które możesz zamienić w ciągu dnia w tapczan, składanego stolika czy poziomego regału z półkami z opcją siedziska. Dla młodszych dzieci idealne są też meble modułowe. Ponieważ dzieci rosną błyskawicznie, a ich potrzeby zmieniają się z miesiąca na miesiąc, takie meble pozwolą Ci odsunąć w czasie kolejne zakupy. Warto zdecydować się zwłaszcza na łóżko, które rośnie wraz z dzieckiem oraz regulowane biurko i krzesło.
Meble używane i DIY – jak niedrogo urządzić pokój dziecięcy
Wiele mebli i dodatków do pokoju dziecka możesz kupić z drugiej ręki. Oczywiście niektóre powinny być całkiem nowe, na przykład materac. Odkształcony po poprzednim właścicielu może negatywnie wpływać na kręgosłup dziecka. Dodatkowo ciężko całkowicie usunąć z jego wnętrza wilgoć, roztocza i drobnoustroje. Z tego samego powodu podchodź ostrożnie do kupowania pościeli czy tapicerowanych mebli z drugiej ręki.
Komody, regaliki, lampki oraz wszelkie gadżety jak najbardziej możesz kupić jednak używane. Dodatkowo wiele z nich jesteś w stanie ulepszyć samodzielnie w domu. Komodę możesz przemalować bezpieczną dla dziecka farbą i wymienić w niej uchwyty na nowe. Na regałach można nakleić urocze naklejki, podobnie zresztą jak na ścianach. Zamiast kupować kosztowne ozdoby, zawieś na ścianie np. zwykłą tablicę korkową (również używaną), ozdób ją światełkami i umieść na niej rysunki dziecka.
Czego nie potrzebujesz w pokoju dziecka?
Zwłaszcza świeżo upieczeni rodzice często kupują zbyt wiele rzeczy do pokoju dziecka lub takie, które z czasem okazują się zbędne. Co warto więc umieścić w pokoju dziecka, a z czego można zrezygnować, przynajmniej na początku?
Łóżeczko, biurko dla starszego dziecka, szafa lub komoda, które pozwolą zachować schludny wygląd w pokoju, są oczywiście niezbędne. Rzeczy, których zakup warto jeszcze raz przemyśleć to:
- Przewijak – zwłaszcza, jeśli pokój dziecka jest niewielki. Zastąp go matą do przewijania, którą można rozkładać na łóżku czy komodzie.
- Ozdobny dywanik – dziecko i dywan to połączenie, które często kończy się trudnym do okiełznania bałaganem. Lepiej zainwestować w łatwą do czyszczenia, zmywalną matę, z której możesz korzystać też w innych pomieszczeniach.
- Kosztowne zabawki sensoryczne – w przypadku noworodka są często niepotrzebne i lepiej zastąpić je prostymi, klasycznymi zabawkami.
- Duża ilość ozdób i maskotek – mnóstwo pluszaków, poduszeczek i innych gadżetów w pokoiku dziecka niekoniecznie zda egzamin. Zazwyczaj ma ono zaledwie kilka ulubionych zabawek lub tylko jedną, a reszta zbiera kurz i niepotrzebnie zajmuje przestrzeń.
Jak znaleźć więcej oszczędności na wystrój pokoju dziecięcego?
Oprócz kupowania używanych mebli czy akcesoriów i samodzielnego ich upiększania, możesz znaleźć więcej środków na urządzenie pokoju dziecięcego także w mniej oczywistych obszarach. Wynajmujesz mieszkanie? Zamiast zamrażać kaucję na koncie właściciela, skorzystaj z usługi poręczenia kaucji najmu Bingo-Rent.
Przez okres, przez który wynajmujesz mieszkanie, np. przez rok, płacisz tylko opłatę początkową i administracyjną, oraz abonament w wysokości 12% kaucji, a Bingo-Rent poręcza ją za Ciebie właścicielowi mieszkania. Dzięki temu jej równowartość zostaje w Twojej kieszeni i możesz przeznaczyć ją na co tylko chcesz, w tym na urządzenie wymarzonego pokoju dziecięcego.
Abonament w Bingo-Rent możesz zapłacić za cały rok z góry albo płacić go co miesiąc, jak rachunki za telefon. Kwota pozostaje ta sama. Poręczanie kaucji najmu to bardzo znany system we Francji czy Szwajcarii, teraz dostępny również w Polsce, który pozwala Ci lepiej kontrolować swoje wydatki i nie zamrażać pieniędzy tam, gdzie nie ma takiej potrzeby.