
Jak mieszkanie wpływa na samopoczucie? 5 zmian, które poprawią Twój komfort życia
2024-12-02
Jak modnie i praktycznie urządzić pierwsze mieszkanie?
2025-01-08Nawet jeśli nie masz oddzielnego pomieszczenia na biuro w domu, możesz stworzyć komfortowe, przytulne i sprzyjające skupieniu miejsce do pracy. Przekonaj się, jak idealnie je rozplanować!
Wybór odpowiedniego miejsca na home office – gdzie stworzyć domowe biuro?
Kryterium numer jeden będzie oczywiście to, gdzie masz możliwość umieszczenia biurka do pracy – w salonie czy w sypialni. Dobrze, aby było to jak najbardziej spokojne miejsce. Jeśli masz taką możliwość, postaraj się choć symbolicznie je odgrodzić – regałem lub wysokim kwiatem w donicy. Ogromne znaczenie ma także oświetlenie. Do pracy wybierz miejsce możliwie blisko okna, bo naturalne światło jest najlepsze dla oczu.
Idealnie, jeśli biurko będzie ustawione bokiem do okna tak, żeby światło nie odbijało się od monitora. Jeśli nie masz takiej możliwości, pamiętaj o odpowiednich roletach, którymi sprytnie wyregulujesz ilość wpadającego do środka słońca. Wieczorami lub w pochmurne dni bardzo ważna jest też odpowiednia lampka. Powinna znajdować się z przeciwnej strony niż Twoja dominująca ręka, być regulowana i mieć żarówkę w neutralnej barwie – 4000–5000K.
Biurko i krzesło, czyli jak zadbać o swój kręgosłup
Najczęstsze błędy, które mogą wpływać na jakość Twojej pracy to źle dopasowana wysokość biurka oraz krzesła. Biurko albo stół w salonie, jeśli to właśnie przy nim pracujesz, powinny mieć wysokość około 72-75 cm. Gdy są zbyt niskie, możesz ratować się podstawką pod laptopa. Jeśli zbyt wysokie, “wybawieniem” będzie podnóżek.
Idealne krzesło powinno mieć regulację wysokości, dobrze podpierać lędźwie i umożliwiać Ci zachowanie wyprostowanej postawy ciała, rozluźnionych ramion oraz swobodnego podparcia przedramion. To wszystko powinno “załatwić” ergonomiczne krzesło do biurka. Jeśli korzystasz z krzesła przy stole, dokup do niego poduszkę pod kręgosłup lędźwiowy, a także podnóżek, jeśli Twoje stopy nie opierają się na podłodze. Możesz go też zrobić, np. z książek.
Akcesoria do home office, które robią różnicę
Drobne akcesoria do pracy mogą znacząco podnieść jej komfort! Oto, w co warto zainwestować:
- podkładka pod nadgarstek – zmniejsza napięcie mięśni i chroni przed ich przeciążeniem.
- podstawka pod laptopa – wymusza wyprostowaną postawę ciała.
- zewnętrza klawiatura i myszka – pozwalają utrzymać ręce na odpowiedniej wysokości oraz zapobiegają pochylaniu szyi.
- okulary z filtrem światła niebieskiego – zmniejszają zmęczenie oczu podczas pracy.
Porządek to podstawa – zorganizuj dobrze stanowisko pracy
Odpowiednia przestrzeń do pracy powinna być minimalistyczna. Im mniej przedmiotów znajdzie się na Twoim biurku i wokół Ciebie, tym lepiej. Ogranicz na nim ilość dekoracji. Zostaw jedną roślinę doniczkową, zdjęcie bliskiej osoby albo motywujący cytat w ramce. Cała reszta powinna sprzyjać koncentracji i być idealnie posegregowana.
Organizer na długopisy, półka lub szuflada na dokumenty, pojemnik na kable – to najwięksi przyjaciele dobrego skupienia. Bardzo ważne są tez kolory. Zbyt intensywne mogą Cię rozpraszać. Najlepiej sprawdzają się odcienie neutralne:
- szarości,
- beże,
- oliwkowa zieleń,
- jasny błękit.
Uspokoją Cię i ułatwią skupienie się na pracy.
Miejsce do pracy w domu na każdy budżet
Stworzenie wygodnego, sprzyjającego koncentracji i dbającego o Twój kręgosłup miejsca do pracy nie musi kosztować fortuny. Najważniejsze elementy home office to właściwe oświetlenie oraz ergonomiczne stanowisko pracy, przy którym będziesz z przyjemnością przebywać w ciągu dnia.
Dobre biurko czy krzesło możesz kupić na raty albo używane w świetnym stanie w internecie. Pieniądze na stworzenie idealnego home office możesz też znaleźć w swoim portfelu w inny sposób, na przykład oszczędzając na kaucji za wynajem mieszkania. Wystarczy, że zdecydujesz się na usługę poręczenia kaucji najmu z Bingo-Rent. Jest to niezwykle proste!
Po uiszczeniu opłat początkowych, płacisz przez okres wynajmu abonament w wysokości 12% kaucji, a Bingo-Rent poręcza ją za Ciebie wynajmującemu. Możesz zapłacić abonament za cały rok z góry albo płacić go co miesiąc, jak np. abonament za telefon. Usługi poręczenia kaucji, dobrze znane już w Europie, na przykład w Szwajcarii, pozwalają Ci zachować więcej pieniędzy w portfelu i przeznaczyć je na coś, co naprawdę Ci się przyda, na przykład dobrze zorganizowane home office!