
Jak modnie i praktycznie urządzić pierwsze mieszkanie?
2025-01-08
Ile rzeczy to za dużo? Co powinno znaleźć się w mieszkaniu na wynajem długoterminowy
2025-02-28Kawa na mieście, spontaniczne kino czy wypad na weekend nie muszą rujnować Twoich finansów. Wystarczy dobrze zaplanować budżet i kontrolować wydatki tak, aby zawsze znaleźć w nim miejsce na małe przyjemności. Sprawdź, jak zrobić to krok po kroku.
Jaki procent budżetu przeznaczyć na przyjemności?
Najpopularniejszym sposobem na wyliczenie tego jest metoda 50/30/20. Zgodnie z nią:
- 50% – Twojego budżetu powinno zostać przeznaczone na potrzeby. Wliczają się w to rachunki, jedzenie, transport, ubezpieczenie i wszelkie inne niezbędne opłaty.
- 30% – możesz przeznaczyć na wszelkie zachcianki.
- 20% – powinno się odłożyć w formie oszczędności.
Aby dokładnie wiedzieć, ile pieniędzy realnie zostaje Ci na koncie, spisz dokładnie wszystkie stałe wydatki w miesiącu. Rachunki za prąd, telefon, czynsz, ratę kredytu lub koszt wynajmu mieszkania. Możesz stworzyć tabelkę w Excelu albo skorzystać z jednej z dostępnych aplikacji do monitorowania wydatków, jak Wallet czy Notion. To, co Ci zostanie, rozdziel na oszczędności i przyjemności. Ale uwaga, metoda 50/30/20 sprawdza się tylko wtedy, gdy niezbędne wydatki nie przekraczają 50% Twoich dochodów.
Jeśli są wyższe, możesz zmienić i lepiej dopasować te proporcje albo skorzystać z innej metody, na przykład budżetowanie od zera (ZBB). W przypadku ZBB planujesz z góry, na co dokładnie przeznaczysz każdą złotówkę ze swoich dochodów. Stąd termin „zero” w nazwie, bo po rozplanowaniu wszystkich swoich wydatków, łącznie z oszczędnościami, powinno zostać Ci właśnie zero. Oznacza to, że dokładnie wiesz, na co przeznaczasz wszystkie swoje pieniądze. To pozwala Ci łatwiej zarządzać budżetem i znajdować w nim miejsce na drobne zachcianki.
Pula na przyjemności – podziel wydatki na podkategorie
Twoje małe lub duże przyjemności również warto podzielić na kategorie. Zastanów się, na co lubisz wydawać pieniądze i staraj się zapisać to w formie listy. Może ona wyglądać tak:
- jedzenie na mieście
- kawa
- rozrywka (koncerty, wystawy, imprezy)
- zakupy (ubrania, kosmetyki)
- hobby
W kolejnym miesiącu zapisz dokładnie, ile wydajesz w poszczególnych podkategoriach. Dzięki temu nie tylko zyskasz kontrolę nad wydatkami, ale też lepiej zrozumiesz, co sprawia Ci przyjemność. Jeśli zauważysz, że najwięcej pieniędzy wydajesz na jedzenie na mieście, a z kategorii „kultura” nie korzystasz prawie w ogóle, możesz przesunąć środki pomiędzy nimi. Może też okazać się, że nieświadomie wydajesz na coś bardzo dużo pieniędzy i przez to nie starcza Ci na inny ważny dla Ciebie obszar, jak np. hobby.
Największą zaletą tego systemu jest to, że możesz zacząć świadomie oszczędzać w jednym obszarze, żeby zyskać w innym, który sprawia Ci więcej radości, jak np. ubrania czy imprezy. Jeśli w jednym miesiącu nie wykorzystasz też całego przeznaczonego na przyjemności budżetu, możesz przenieść go na kolejny i bardziej sobie w nim wtedy pofolgować.
Jak zwiększyć budżet na przyjemności?
Co można zrobić, jeśli na przyjemności nie zostaje Ci tyle, ile potrzebujesz, nawet po skrupulatnym wyliczeniu wszystkich wydatków? Postaraj się znaleźć sposoby na to, jak lepiej oszczędzać. Zacznij od wypróbowania prostych tricków. Ulubione kosmetyki kupuj „hurtowo” na promocjach, korzystaj z dni obniżek, takich jak Black Friday, Cyber Monday czy świątecznych zniżek i wtedy planuj największe zakupy.
Sprawdź też, czy potrzebujesz wszystkich subskrypcji, za które aktualnie płacisz. Oszczędności możesz znaleźć też w obszarach, w których się ich nie spodziewasz, na przykład nie wpłacając kaucji za wynajem mieszkania. Umożliwia Ci to usługa poręczenia kaucji najmu Bingo-Rent. Jak ona dokładnie działa? Płacisz opłatę początkową i administracyjną oraz abonament w wysokości 12% kaucji w trakcie trwania umowy najmu, a Bingo-Rent poręcza ją za Ciebie właścicielowi.
Jeśli kaucja to 4000 zł, abonament wyniesie 480 złotych w skali rocznej. Możesz opłacić go jednorazowo, za cały rok z góry lub w ratach miesięcznych. W ten sposób nie musisz zamrażać kaucji i możesz spożytkować te pieniądze w sposób, jaki najbardziej Ci odpowiada – przeznaczyć na oszczędności albo małe czy większe przyjemności.